Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on email

صفحه اصلی / مراقبت از پوست / مراقبت از پوست خشک

مراقبت از پوست خشک

برای مراقبت از پوست خشک معمولاً مشکل چندان جدی نیست اما در موارد شدید می‌تواند یک اورژانس پوستی قلمداد شود. در بیشتر موارد، ترکیبی از عوامل مانند شرایط ژنتیکی فرد، سن بالا، مصرف بیش از حد دخانیات، مصرف میزان ناکافی آب، کمبود ویتامین‌ها، مصرف داروها، بیماری‌های سیستمی، هوای سرد یا گرم، رطوبت کم در هوای محیط و یا استفاده نادرست از شوینده‌ها و محصولات بهداشتی و آرایشی نامعتبر باعث ایجاد پوست خشک می‌شود.

مراقبت از پوست خشک

اگر پوست خشکی دارید، اقدامات زیادی برای بهبود پوست خود می‌توانید انجام دهید. در ابتدا باید سبک زندگی خود را تغییر داده و از موارد و کارهایی که خشکی پوست را تشدید می‌کند، پرهیز نمایید، از جمله کارهای مفید جهت رفع خشکی پوست، استفاده مرتب از انواع مرطوب کننده‌ها و محصولات آب‌رسان و همچنین اجتناب از صابون‌های خشن و خشک کننده است. اگر خشکی پوست شدید و همراه عوارض است. در این موارد، شما به کمک یک پزشک متخصص پوست نیاز دارید.

پوست خشک

نشانه‌های پوست خشک

پوست خشک مات و کدر است، برعکس پوست چرب براق نیست و معمولا آکنه ندارد. این نوع پوست منافذ کوچکی دارند و گاهاً منافذ آن‌ها با چشم دیده نمی‌شود. در این حالت، به دلیل کم آبی و خشکی پوست چین و چروک زودتر از سایر انواع پوست دیده می‌شود و سن پوست با سن  فرد هم‌خوانی ندارد، در واقع سن پوستی از سن شناسنامه‌ای فرد بیشتر است. معمولاً افراد با پوست خشک، خصوصاً بعد از شستشو، از احساس کشش، سوزش، خارش و پوسته‌ریزی شکایت دارند که عمدتاً با استفاده از مرطوب کننده‌ها احساس بهتری دارند.