Share on whatsapp
Share on telegram
Share on facebook
Share on email

صفحه اصلی / مراقبت از پوست / مراقبت از پوست چرب

مراقبت از پوست چرب

اگر شما پوست چربی دارید، مقدار زیادی روغن روی سطح پوست شما است، برای مراقبت از پوست چرب به خصوص در منطقه “T” شکل، که شامل پیشانی، پل بینی و چانه می‌باشد. به بیان ساده‌تر، غدد چربی (غده‌هایی که چربی مورد نیاز پوست شما را تولید می کنند) بیش فعال هستند. در این حالت پوست شما به خاطر چربی اضافی می‌تواند حس روغنی داشته باشد، براق به نظر برسد و بیشتر مستعد جوش یا آکنه باشد. علت‌های پوست چرب متفاوت است، از ژنتیک و رژیم غذایی گرفته تا هورمون‌ها و لوازم آرایشی، می‌توانند دلیل پوست چرب شما باشد. و مراقبت از پوست چرب به مراتب باید بیشتر باشد.

مراقبت از پوست چرب

نشانه‌های پوست چرب

پوست چرب یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی است. پوست چرب با منافذ بزرگ و باز (حالت پوست پرتقالی) و پوستی براق و ضخیم‌تر مشخص می‌شود. وجود چربی اضافه بر پوست صورت شما یکی از نشانه‌های بارز این نوع پوست است. شما ممکن است اواسط روز، هنگامی‌ که تولید چربی در اوج خود می‌رسد، احساس کنید پوست صورتتان چرب شده و نیاز به شستشوی مجدد دارید. در این حالت، منافذ پوست بزرگترند و فرد مستعد جوش‌‌های سرسیاه یا سرسفید، جوش‌های قرمز التهابی (جوش عفونی) یا آکنه‌های کیست ‌مانند است. خبر خوب اینکه با روتین مراقبت از پوست و محصولات مناسب، این موارد می‌توانند کمتر مشکل‌ساز باشند. صبح و شب با یک روتین چهار مرحله‌ای ساده می‌توانید پوست خود را سالم، شفاف و بدون براقیت نگه دارید.

  

 

مراقبت از پوست چرب

روتین مراقبت از پوست چرب

گام اول: مهم‌ترین قدم هر روتین مراقبت پوستی، پاکسازی صحیح پوست است. صبح و شب پوست خود را خوب تمیز کنید. صبح‌ها، شستن پوست صورت مخصوصاً برای افرادی که پوست چرب دارند ضروری است؛ زیرا در طول شب پوست چربی تولید می‌کند. به همین دلیل شستشو با یک پاک‌کننده خوب چه در صبح و چه عصر توصیه می‌شود. وجود اسید سالیسیلیک در شوینده‌های مخصوص پوست چرب به پاک کردن چربی اضافی و پوسته‌های مرده کمک می‌کند تا از تجمع در منافذ و ایجاد انواع جوش و آکنه جلوگیری کند.

 

گام دوم: هنگامی که پوست شما تمیز و عاری از هرگونه آرایش، آلودگی و چربی است، توصیه می‌شود که از یک محصول لایه بردار استفاده کنید. لایه‌برداری مناسب به داشتن پوستی صاف، لطیف و شفاف کمک نموده و با جلوگیری از تجمع پوسته‌های مرده به کاهش جوش‌ها کمک می‌کند.

 

گام سوم: برای مراقبت از پوست چرب محصولات مناسب پوست خود را آگاهانه انتخاب و استفاده کنید. اگر شما پوست چربی دارید بدیهی است نمی‌خواهید روغن بیشتری به پوست خود بزنید. بنابراین باید به دنبال محصولات مراقبت از پوست با برچسب “بدون چربی” و یا “Oil Free” باشید. این امر به ویژه برای محصولاتی که روی پوست خود باقی می‌مانند، مثل مرطوب کننده‌ها، کرم‌های ضد آفتاب و محصولات آرایشی بسیار مهم است. محصولات بر پایه آب یکی دیگر از گزینه‌های عالی برای پوست‌های چرب هستند. این‌ها ساختاری ژل مانند دارند، روی پوست تقریباً بی‌وزن هستند و هیچ اثر سنگینی روی پوست باقی نمی‌گذارند. همچنین استفاده از کرم‌های ضد جوش و آنتی‌ آکنه معتبر بسیار در روند بهبود جوش‌ها کمک می‌کند.

گام آخر: یکی از مهم‌ترین اقدامات برای داشتن پوست سالم و زیبا، استفاده از مرطوب کننده‌های مناسب است. اگر پوست چرب دارید، مرطوب کردن پوست یک مرحله بسیار مهم است. برخی‌ها تصور می‌کنند که افرادی که پوست چرب دارند، نیازی به مرطوب کننده ندارند یا نباید پوست را مرطوب کنند. اما این ایده صحیح نیست. همه انواع پوست به مرطوب کننده نیاز دارند، اما اگر پوست چرب دارید، باید بیشتر مراقب باشید که چه نوع مرطوب کننده‌ای استفاده می‌کنید. در این مورد باید از محصولات مرطوب کننده‌ یا آب‌رسان‌های مخصوص پوست چرب استفاده نمود تا بدون افزودن چربی مازاد به پوست، رطوبت مورد نیاز آن تأمین گردد.